Efekt jo-jo w odchudzaniu. Czy jest się czego bać?

efekt jojoEfekt jo-jo to zjawisko dość powszechne i często występujące u tych osób, które po dłuższym okresie stosowania diety odchudzającej wróciły do dawnego stylu życia. Efekt – powrót do wagi sprzed okresu diety. Często zdarza się, że waga w wyniku efektu jo-jo staje się jeszcze większa, niż przed podjęciem próby odchudzania. Szczególnie groźny efekt ten może być dla tych osób, które poprzez stosowanie drakońskich diet bardzo szybko straciły na wadze. Co więcej, ciągłe chudnięcie i przybieranie na wadze po pewnym czasie zniechęca do dbania o sylwetkę i prawidłową dietę. Ma również wpływ na psychikę i ogólne samopoczucie.

Intensywne odchudzanie, po którym następuje gwałtowny wzrost masy ciała, może mieć też poważne konsekwencje dla zdrowia. Czy można jakoś zaradzić temu przykremu zjawisku? Z pewnością tak. Dietetycy zalecają w szczególności rozsądek i umiar przy stosowaniu diet odchudzających. Lepiej odchudzać się wolniej i dłużej, niż szybko i gwałtownie. Tracąc stopniowo na wadze, nabiera się jednocześnie dobrych nawyków żywieniowych, które utrzymują się również już po zakończeniu diety odchudzającej. Dzięki  temu ryzyko wystąpienia efektu jo-jo jest mniejsze.

2 thoughts on “Efekt jo-jo w odchudzaniu. Czy jest się czego bać?

  1. A moze ktos podac konkretną metodę jak utrzymac wage, ktorą udało się osiągnąć odchudzając się? Jest jakis konkretny sposob na to? Cy po prostu trzeba sie pilnowac i tyle..

    Odpowiedz
    • Po prostu trzeba sie starac zdrowo odzywiac tzn. unikac słodyczy, tłustych potraw i wyokoprzetworoznych. Zafundowac sobie przynajmniej dwa razy w tygodniu jakas aktywnosc fizyczna i powinno byc ok

      Odpowiedz

Dodaj komentarz